באילו מקרים קיימת עדיפות לייצור בשני תהליכים על פני שלב אחד? הזרקה כפולה – טובים השניים מהאחד

בחלק ניכר מהמיכשור הרפואי המיוצר נעשה שילוב של חומרי גלם שונים, פלסטיק ומתכת למשל, באותו המוצר. שילוב החומרים נותן מענה לצרכים שונים באותו המוצר – לדוגמא, גם לספק חוזק ועמידות למוצר, ובמקביל לתת מענה לצרכים ארגונומיים של נוחות המשתמש והגברת התפוקה.

לפני שנדבר על שיטת הייצור המאפשרת שילוב חומרים ייחודי כזה, יש לציין שבתכנון מכשירים כאלה, ובמיוחד לקראת הייצור עצמו, חשוב להבין מהן שיטות הייצור השונות, היתרונות העיקריים של כל שיטה והסיכונים האפשריים בתהליך. גם תכנון קפדני של מוצר עשוי להשתבש בגלל פערים בידע על חומרים פלסטיים ותהליכי הייצור שלהם, ולנוכח שיקולים הנדסיים, עיצוביים או אחרים שיש לחברה.

שיתוף פעולה עם יצרן פלסטיק מומחה ומנוסה, יסייע במימוש הייצור של מיכשור אמין, חדשני, העומד בתקנים הדרושים, כזה שניתן אף לייצר לאורך זמן באופן עקבי ובאיכות גבוהה.

ישנן מגוון שיטות לייצור מוצרים או רכיבים מפלסטיק. הזרקה כפולה היא שיטת ייצור ייחודית המציעה יתרונות מהותיים.

הזרקה כפולה – איך זה עובד ?

הזרקה כפולה היא תהליך ייצור העושה שימוש במספר חומרים שונים במטרה לייצר רכיב אינטגרלי.

התהליך מאפשר ייצור של רכיבים מורכבים, יצוקים, העשויים מחומרים שונים.

בשלב ראשון חומר אחד מוזרק לתבנית על מנת לייצר את הרכיב הראשון של המוצר. בשלב הבא מתבצעת הזרקה נוספת, של חומר אחר, תוך הקפדה על התאמה מדויקת בין שני הרכיבים.

תהליך הייצור הוא אוטומטי כמעט לחלוטין. אנו שולטים בקפידה על הזרקת החומרים השונים, בכל שלב בתהליך, תוך שימוש בתבנית מיוחדת רבת תאים.

הייצור אמנם כולל חומרים שונים ומספר שלבים, אבל מבוצע במכונה אחת המתוכנתת לבצע שתי הזרקות במחזור אחד.

חשוב לציין שהזרקה כפולה מביאה לאופטימיזציה של פילמור החומרים השונים וליצירת קשר מולקולרי חזק.

התוצאה הסופית היא מוצר יצוק, עמיד, העשוי למשל מחומרים אטומים ושקופים גם יחד, או חלקים קשיחים ורכים באותו מוצר.

שיטת ייצור זו גם מאפשרת יישום של גרפיקה צבעונית ושימוש בגימורים מסוגננים במטרה לשפר את פונקציונליות המוצר, לתרום לבידול המוצר ולהעלות את ערך השוק שלו. 

באיזה ענפים נמצא רכיבים המיוצרים בהזרקה כפולה?

למעשה כמעט כל ענפי הייצור - תעשיית המיכשור הרפואי, חברות רכב, תעשיית הקוסמטיקה, מוצרי גינון, בית ופנאי – עושים שימוש הולך וגובר בהזרקה כפולה בגלל היתרונות שמציעה השיטה. 

 

יתרונות ההזרקה כפולה:

*     איחוד חלקים/רכיבים – הזרקה כפולה מפחיתה את מספר הרכיבים במכלול המוגמר, ובהתאם, מפחיתה משמעותית עלויות של ייצור, פיתוח, תכנון ובדיקות איכות של כל רכיב נוסף. 

*     יעילות מוגברת -  הזרקה כפולה מאפשרת יציקה של מספר רכיבים במכונה אחת, דבר המצמצם את היקף העבודה הדרוש ומבטל את הצורך בטיפול נוסף והרכבה משנית.

*     איכות משופרת - שתי ההזרקות בתהליך מתבצעות בתוך כלי יחיד, דבר המאפשר טולראנסים נמוכים יותר בהשוואה לתהליכי יציקה אחרים, כמו גם רמת דיוק גבוהה ויכולת לשחזר את הייצור במדויק.

*     יציקות מורכבות בעיצוב ייחודי - הזרקה כפולה מאפשרת ייצור של רכיבים מורכבים, המשלבים מגוון חומרים (למשל אטומים ושקופים, קשים ורכים בו זמנית ועוד) כדי לספק פונקציונליות מוגברת, כמו גם מראה ומרקם שלא ניתן להשיג בתהליכי יציקה אחרים.

האם נדרשת מיומנות מיוחדת כדי לבצע הזרקה כפולה?

תהליך הייצור דורש מומחיות טכנית גבוהה, הבנה מעמיקה של המוצר וייעודו, יכולת תכנון מדויקת להפליא הן של המוצר והן של התבנית הנדרשת, וכמובן תשומת לב קפדנית לכל פרט בתהליך. זאת בנוסף ליכולת ייצור בהיקפים גדולים תוך עמידה בתקנים, בלוחות זמנים ובתקציבים מוגדרים.

עם ניסיון עשיר של למעלה מ- 20 שנה, חטיבת סאנרייז מקבוצת זריחה נמנית על הבודדים בישראל היכולים לספק את המענה הנדרש לייצור מקצועי ואמין.

צוות המהנדסים של חטיבת סאנרייז מלווה את לקוחות החברה החל משלב רעיון המוצר, דרך תהליך הייצור של אב הטיפוס ועד לשלב הייצור הסדרתי. אנו שותפים מלאים בתהליכי אופטימיזציה בייצור במטרה לספק מוצר סופי בעל ערך מוסף מבחינת שיטת הייצור, עלויות, לוחות זמנים ועמידה בתקנים. 

אנו מומחים בייצור ושדרוג רכיבים לתעשיית המיכשור הרפואי, חברות ההייטק, האלקטרוניקה והתעשיות הביטחוניות.  

מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ותובנות.


שיתוףהמומחים של Sunrise Engeeniring ישמחו לסייע לך! התקשר או מלא את פרטיך:

רגע לפני שאתם שולחים אלינו פרטים להתקשרות, מומלץ לוודא את המוכנות להתחלת פרויקט:
קיימים קבצי תכנון של אב טיפוס בפורמט xt
בהצלחה!

let_us_help_you